Národní park Siněvir

Na západě Ukrajiny se v oblasti Podkarpatské Rusi rozkládá Siněvirský národní park. Jde o oblast uzavřenou mezi horami, kde se nalézá mnoho zajímavých turistických cílů. Jedním z největších lákadel tohoto parku je Siněvirské jezero, které je největším přírodním jezerem na Zakarpatské Ukrajině.

Siněvirský národní park se rozkládá na ploše 40 tisíc hektarů a zahrnuje pod sebe horské hřebeny s poloninami Piskoňa a Kamjonka. Je jakousi přechodovou oblastí mezi Poloninami a Horhanami, které se řadí k nejdeštivějším, nejhůře dostupným a proto i nejméně navštěvovaným pohořím v celé oblasti ukrajinských Karpat. Území má typicky horhanský charakter, jsou zde hluboká říční údolí, strmé svahy poseté kamením, husté lesy i kosodřevina. Jediné, co připomíná krajinu Polonin, jsou rozlehlé horské louky. Součástí parku jsou však také nižší kopečky zvedající se na jeho jižním okraji. V oblasti se nachází 48 minerálních pramenů, které se dodnes využívají k léčebným účelům.

Jezero Siněvir

Siněvir je jezero na Ukrajině. Je největší v Ukrajinských Karpatech a zároveň největší a nejvýše položené horské jezero na Ukrajině. Je součástí národního přírodního parku Siněvir. Leží v nadmořské výšce 989 m nedaleko obce Siněvirská Poljana. Průměrná hloubka je 8 až 10 m a maximální až 22 m. Jezero vzniklo sesuvem. Uprostřed jezera leží také malý ostrov.

img-loader img-loader img-loader