Pernštejn a za Četnickými humoreskami

  • Pernštejn a za Četnickými humoreskami
  • Pernštejn a za Četnickými humoreskami
  • Pernštejn a za Četnickými humoreskami
  • Pernštejn a za Četnickými humoreskami
  • Pernštejn a za Četnickými humoreskami
  • Pernštejn a za Četnickými humoreskami
  • Pernštejn a za Četnickými humoreskami
  • Pernštejn a za Četnickými humoreskami
  • Pernštejn a za Četnickými humoreskami
Aktuální počasí: 13°C zataženo
Cena obsahuje
doprava autobusem technický doprovod
Cena neobsahuje
Vstupné

Informace

Kód zájezdu: JV-0503 Typ zájezdu: POZNÁVACÍ

Popis

Pernštejn patří k nejnavštěvovanějším hradům na Moravě. Tyčí se na skále nad Nedvědicí a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt. Rod z Pernštejna má ve znaku zubří hlavu s houžvím v nozdrách a svého času měl obrovské panství. V 16. století byli spolu s Rožmberky nejbohatším rodem v zemích České koruny. Dodnes má mnoho měst a obcí u nás ve znaku právě jejich zubra. Rodu náležela rozsáhlá panství jak na Moravě - v naší blízkosti to je Helfštýn, Přerov, Hranice, Lipník, Prostějov, Tovačov, Plumlov, tak v Čechách - Pardubice, Kunětická hora, Potštejn, Rychnov nad Kněžnou, Brandýs nad Labem... Můžeme se jet podívat do míst, kde tento slavný rod začal.

Hrad znáte z filmů Jak se budí princezny, Čert ví proč, Bathory nebo Van Helsing.

Na hradě můžeme obdivovat nejen četná nádvoří, ale i novou Vrchnostenskou zahradu s vyhlídkou. Nachází se v nádherné přírodě Vysočiny a pokud jste dříve na hradě byli, určitě ji neznáte. Byla otevřena teprve na podzim roku 2020.

Zámek Lysice znáte s epizody Beáta Četnických humoresek. Jde původně o vodní tvrz patřící pánům z Kunštátu. Měli jej i Pernštejnové. Nyní je to barokní zámek s nádhernou zahradou, proslulým skleníkem, oranžerií a dokonce krytou promenádní kolonádou, kterou byste čekali spíše v lázních. Skvostem místního skleníků jsou vzrostlé kamélie, které se sem dostaly z Karlových Varů. Původně tam byly převezeny, aby byly uchráněny zničujícího bombardování Drážďan. Dodnes krásu jejich květů lze obdivovat právě zde v Lysicích. Posledními zámeckými pány byli od 19. století do konce války Dubští z Třebomyslic. Jedna ze stálých výstav na lysickém zámku mapuje osudy rakouské spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbach (1830–1916), rozené hraběnky Dubské. Většina jejích povídek a próz z venkovského prostředí se odehrává na Moravě. Působila ve Vídni a celý život se vracela do svého rodiště - zámku ve Zdislavicích na Kroměřížsku. Právě v tamní rodinné hrobce hrabat Dubských byla dle svého přání pochována.

V Lysicích mají také vzácnou zbrojnici včetně samurajských mečů a divadlo, které sice vyhořelo, ale dochovaly se artefakty, které svědčí o jeho kvalitě.

Bude i tradiční procházka přírodou. Tentokrát si na Pernštejně prohlédneme novou vrchnostenskou zahradu, projdeme městečko Nedvědici a půjdeme přírodní rezervací lesem podél řeky Svratky do Černvíru, kde je krásný dřevěný krytý most. Trasa měří cca 6km. https://mapy.cz/s/bazakerako

Upozornění ke Covid-19
Naše utobusy jsou dezinfikovány ozónem. Tato metoda účinně odstraňuje viry, bakterie, houby, původce zápachu a je několikanásobně účinnější než dezinfekce běžnými chemickými prostředky. V autobuse bude k dispozici dezinfekční prostředek. V autobuse je vyžadován respirátor. Během jízdy jsou dodržena platná nařízení veřejné dopravy. Každý cestující má své místo (na cestu tam i zpět). Testy ani očkování není do autobusu vyžadováno.

Časy a odjezdová místa:

7.45h – Zlín parkoviště Březnická
7.50h – Zlín Vysoká Mez
8.00h – Fryšták autobusová zastávka směr Holešov
8.10h - Horní Lapač autobusová zastávka směr Holešov
8.12h – Martinice autobusová zastávka směr Holešov
8.15h – Holešov autobusová zastávka Pivovar směr do města
8.20h – Holešov autobusové nádraží
8.30h – Hulín autobusová zastávka nám. Míru ve směru KM.
8.40h – Kroměříž autobusové nádraží Wolkerova (ostrůvek a výstup MHD)
9.35h - Brno, Rečkovice, nádraží, ul. Gromešova

Návrat do nástupních míst v cca 19h - 20h v závislosti na výstupních místech.

Autobusovou dopravu zajišťuje Cross Europe s.r.o.

Bez ubytování

Autobus

Trasa:Pernštejn

Zastávky:

Bez stravy

Aktuální počasí:

13°C zataženo zataženo

Východ slunce: 04:39    Západ slunce: 16:55


Týdenní předpověď:


22.09.
slabý déšť
slabý déšť
10 / 9 °C
23.09.
jasno
jasno
15 / 13 °C
24.09.
zataženo
zataženo
15 / 13 °C
25.09.
jasno
jasno
19 / 14 °C
26.09.
jasno
jasno
20 / 18 °C
27.09.
slabý déšť
slabý déšť
21 / 16 °C
28.09.
slabý déšť
slabý déšť
17 / 14 °C
img-loader img-loader img-loader